TARKOVCSR
SOCIÁLNE:
Zaradené pod: Featured, Návody

NÁVOD: Ako hrať Tarkov!

Nejdřív ze všeho, vítejte u hry Escape from Tarkov (EFT)! Tento průvodce vám poskytne informace, abyste pochopili všechny funkce hry, ale nezaručí vám, že přežijete. V EFT, zemřete mnohokrát. Důležité je, se nevzdat a z každé chyby se poučit. Až získáte víc zkušeností a dobré spoluhráče, zvýší se i vaše šance na přežití. Jen připomínám, že informace v tomto průvodci se můžou změnit s příchodem nový patchů nebo s dalším vývojovým stupněm hry. Pojďme začít!

Pamatujte, že v EFT jsou všichni hráči na stejné lodi. Hra je hardcore realistická MMO střílečka s prvky RPG simulace. Ale to není všechno. Pro úplnost, musíme ještě zmínit, že hra obsahuje i scénářem řízený příběh.

V EFT  jsou dvě hlavní frakce soukromých vojenských společností, BEAR a USEC, proti kterým zde ještě operuje třetí frakce místních gangů nazývaných Scavs.

Když poprvé spustíte hru, zvolíte si jméno a vyberete jednu z PMC frakcí. Aktuálně jsou rozdíly mezi PMC frakcemi minimální. V podstatě je teď rozdíl akorát ve vzhledu postavy a jazyku, kterým vaše postava mluví. Angličtinou hovoří ‘’USEC’’ a ruštinou ‘’BEAR’’.

Hra je primárně zaměřena pouze na tyto dvě frakce, ale dál v menu můžete použít i volbu SCAV a zahrát si za člena gangu. Při hraní za SCAVa dostanete náhodně vybrané výstroj i výzbroj, kterou, když přežijete, si můžete uložit do svého STASHky. Je to příjemná změna, když nemusíte riskovat vlastní vybavení a ještě můžete potrápit ostatní hráče.

Až si vyberete frakci, dostanete se do hlavní nabídky. Odtud se můžete vydat na RAID (online nájezd do lokace), upravit si výzbroj a výstroj, nebo jít k obchodníků a utratit nějaké peníze, které máte na začátku.

Pro účely této příručky použijeme takzvaný „průzkum bojem“. Neboli výuku za pochodu při RAIDu v lokaci Customs. Protože nejlepší způsob, učení je dril.

Ale nejdřív potřebujete zbraň! Klikněte v menu na ‘Character’. Tím se vám otevře váše STASH (skrýš). Vaše STASHka je místo, kde si můžete uložit všechno své vybavení, které si přinesete z RAIDu nebo, které si koupíte u obchodníků.

1.thumb.jpg.83cfeb06c8f2abedbf7a79b7b6840c30.jpg

Na levé straně (červená) je vaše výzbroj a výstroj, kterou máte na sobě a kterou nesete do RAIDu. Zbraně, balistická ochrana a doplňky.

Uprostřed obrazovky (zelená) můžete vidět další část výstroje a její obsah (taktickou vestu, batoh a zabezpečený kontejner. Toto vybavení také nesete s sebou do RAIDu.

Napravo (modrá) je vaše STASH (skrýš, sklad). Všechno vaše vybavení, které máte bezpečně uložené mimo dosah nepřátel, kteří by vaše věci určitě rádi zpeněžili. Obsah skladu záleží na druhu frakci, kterou jste si vybrali a na typu edice kterou jste si koupili.

V závislosti na rozlišení, které máte nastavené na monitoru, můžete kolečkem myši ve STASce rolovat do všech stran. S rozlišením 2560×1440 uvidíte celou šířku vaší STASky bez problémů.

Pojďme se na chvíli podívat na obsah vaší STASHky. Zde si můžeme ukázat rozdíl, mezi základním vybavením BEAR a USEC.

Součástí standardního ALFA vybavení je obvykle:

–    Pistole (Makarov, Sig P226 (USEC), nebo MR-443 (BEAR)).

–    Zásobníky a náboje.

–    Peníze (hlavní měnou ve hře jsou rubly, ale narazíte i na dolary a eura).

–    Jídlo, pití a zdravotnický materiál.

Podívejte se, kde máte náboje 9×19 mm a zásobníky do P226 nebo MR-443 (v závislosti na vaší frakci).

2.jpg.4762b8b09ec0d3b04b12acef27db290c.jpg

Máte? Tak teď ty náboje přetáhněte postupně na zásobníky. Také můžete podržet CTRL a rozdělit hromádku nábojů na více políček. Až si nabijete alespoň tři zásobníky, přetáhněte jeden zásobník na zbraň, abyste jí nabily. Teď je zbraň připravena. Přetáhněte si jí na postavu do pouzdra (holster) a zbylé dva zásobníky si dejte do batohu (backpack).

3.thumb.jpg.e31b5d109a52ee83e62bb56fd0cbf89a.jpg

Nyní vpravo nahoře stiskněte ‘Back’ a vraťte se do hlavní nabídky. Klikněte na ‘Escape From Tarkov’. To vás přivede od menu, k výběru charakteru. Hrát za Scavs v tuto chvíli již jde, ale vy zvolte PMC a stiskněte ‘Next’. Dále následuje nabídka výběru RAIDu. Tady vidíte všechny dostupné RAIDy (lokace). Aktuálně jsou přístupné lokace pouze tři. Vyberte ‘Customs’ a dejte ‘Next’. V další nabídce uvidíte vaší postavu připravenou do RAIDu. Stiskněte znovu ‘Next’ a dostanete se do poslední nabídky.

4.thumb.jpg.0fdb86696aa18f3d8028884c2ffb2690.jpg

Pokračujte v dolní části obrazovky. Ujistěte se, že máte zapnutý offline mód ‘Enable Offline mode’ a PVE mód ‘Enable PVE’ (zaškrtněte). Teď klikněte na ‘Next’ ještě jednou a dostanete se do svého prvního RAIDu.

Nyní se nemusíte bát, že ztratíte svojí výstroj nebo výzbroj. V průběhu offline modu se jakékoli změny na vašem herním účtu neukládají. (Takže i použité střelivo se vám posléze obnoví, ať dopadnete jakkoli.)

Když se konečně objevíte v lokaci, rozhlédněte se kolem a nasajte atmosféru. Prohlídněte si okolí a upravte si nastavení, tak aby vám vyhovovalo. AI se bát nemusíte. Na ty v této části mapy nenarazíte. Prozkoumejte okolí, ale pokud narazíte na železniční vagóny a most, jste moc daleko. Takže se vraťte, pokud chcete dál postupovat podle našeho průvodce.

Zde se podívejte na základní i pokročilé ovládání, abyste věděli kam šáhnout:

Nejdříve si natrénujte základní pohyby, vyklánění, krčení, atd. Až se budete cítit dostatečné zkušený, přejděte ke kontrole zbraně a pokročilému ovládání zbraně.

 

-První RAID-

6.thumb.jpg.55a182d1a85691521b29086e36abfd12.jpg

Najděte cestu k místu na snímku. Jedná se o vstup do areálu k velkému červenému skladu. Hned za branou, je modrá obytná buňka. Uvnitř najdete pár věcí, které můžete prohledat. Vlevo do dveří je na zemi sportovní taška. Napravo od ní je skříňka se zásuvkami (kartotéka). Pokud k těmto dvěma předmětům přijdete blíž, objeví se nabídka ‘Open’ (otevřít) nebo ‘Search’ (prohledat). U kartotéky můžete prohledat každou zásuvku zvlášť.

7.jpg.dde6b91412fe1e6c506e66d2b1729666.jpg

Našli jste předmět, který je šedý s otazníky? Takto jsou označeny předměty, které jsou pro vás neznámé. Neznámý předmět musíte nejdříve ‘examined’ prozkoumat, předtím než jej použijete.

Každým prvním prozkoumáním neznámého předmětu získáte „Expy“ (zkušenosti). Pokud najdete další předmět stejného typu, bude pro vás již zobrazený běžným způsobem.

Jedinou výjimkou je, pokud prozkoumáte krabičku s náboji, tak náboje, které si do ní sami vložíte, budete muset znovu prozkoumat.

Na druhé straně od kartotéky, visí na zdi bundy. Prohledejte je. Stejně tak můžete, kdekoli jinde prohledat dřevěné trezory, vojenské bedny i zavazadlové prostory vozidel. Níže je snímek všech typů předmětů, které jdou prohledat. Bez ohledu na to jakou lokaci navštívíte, budou tyto předměty vypadat stejně, takže je lehce rozeznáte. K úspěchu v Escape from Tarkov je cesta dlouhá.

8.thumb.jpg.5e777c5d6aa1450ea0ed5a07a0ca7315.jpg

Přesuňte se od modré buňky směrem k červenému skladu. Uvnitř, po levé straně od vchodu v nejvzdálenějším rohu leží dřevěná vojenská bedna.

9.jpg.eb3ad7cc6fc2e52fd29699fc38a6735e.jpg

V dřevěný vojenský bednách objevíte převážné vojenský materiál. Cenné předměty můžete najít i všude kolem, ale vojenský materiál hlavně v těchto dřevěných bednách.

V kartotékách, sportovních taškách a bundách, naleznete rozmanité množství předmětů, jako jsou klíče, jídlo, nápoje, šperky, atd. Díky klíčům se dostanete do zamčených místností, kde objevíte cennější předměty.

V trezorech a platebních pokladnách zase objevíte peníze a cennosti jako jsou např. zlaté řetízky.

Vyjděte ze skladiště stejnou cestou, jako jste přišli, otočte se do leva a utíkejte ke zdi kolem modrého kontejneru s nápisem ‘Paradigm’.

Když se během sprintu ke zdi podíváte do levého dolního rohu obrazovky, uvidíte ukazatel rychlosti, výdrže a vašeho postoje.

10.jpg.ebbe703327a2c1e976aa8d0077e73345.jpg

Levý svislý ukazatel zobrazuje váš postoj. Podržením ‘C’ a posouváním kolečka myši můžete postupně měnit výšku.

Dolní horizontální indikátor zobrazuje vaši rychlost. Tu upravujete jednoduše rolováním kolečka myši. Hlasitost vašich kroků závisí na rychlosti chůze. Další možností jak okamžitě přepnou rychlost chůze z maxima na minimum je stisknutí ‘CAPSLOCK’. Zelená linka zobrazuje vaší vytrvalost. Tento indikátor se zobrazuje pouze při změně, jinak zůstane skrytý.

Když minete modrý kontejner, uvidíte další modrou buňku, jako byla ta, kterou jste prohledávali před chvílí. Ve zdi vedle buňky jsou dveře. Běžte k nim a otevřete je.

11.thumb.jpg.8a190a939d34a53ace3a10000990934d.jpg

Některé dveře vám lehce otevřít nepůjdou. Od toho máte u sebe klíče, nebo volbu pro vykopnutí dveří. Každé dveře vykopnout také nejdou, ale za zkoušku nic nedáte.

Až projdete dveřmi, které jste otevřeli, držte se vpravo podél zdi a jděte až k železničním vagonům v dálce za zátarasem.

12.thumb.jpg.2611b8d18c5c71c4c0b191769e2ff0c4.jpg

Od tohoto místa si už dávejte pozor na AI. Neobjevují se vždy na stejném místě a často zaútočí hned, jak vás spatří. Až přejdete po rampě, mezi vagóny, uvidíte před sebou most. Přejděte přes řeku. Pokud zemřete, nevadí, bylo to součástí plánu.

13.thumb.jpg.fc5d66bb07fec0318cadcb5c02e68795.jpg

Když přejdete most, pokračujete dál po silnici. Dostanete se na křižovatku s rozbitým autem a malou budovou. V budově se můžete podívat po nějakém jídlu, nebo pití. Možná tam budou i peníze.

14.thumb.jpg.1e85692a73d70d5dae3e60f0c1b3f896.jpg

Zde jsme narazili na svého prvního AI, když jsme připravovali tohoto průvodce. S trochou štěstí tady narazíte i vy na toho svého. A možná, že ho zabijte dřív než on vás. Ať už to dopadne jakkoli, pokračujte v čtení průvodce, protože ve zbytku této kapitoly popíšeme cestu do extrakční oblasti (exit) v této lokaci. Ale klidně si to teď můžete vyzkoušet od začátku sami. Nezapomeňte, že v režimu offline neztratíte nic, takže můžete tuto lokaci trénovat tolikrát, kolikrát jen budete chtít. Hlavně se kryjte za předměty a používejte vyklánění do stran (Q nebo E), aby si vás nepřítel všiml až na poslední chvíli.

15.thumb.jpg.cb02995de100ec518b22e935276ee139.jpg

Pokud jste byli během vaší první přestřelky úspěšní, pokračujte k tělu a prohledejte ho. Stačí k němu dojít, stiskni ‘F‘.

16.thumb.jpg.403472ca7c17854dd474e892dacc53f9.jpg

Pokud má na sobě vestu, můžete jí prohledat stisknutím ‚searching‘. Nebo si přehoďte vše k sobě do inventáře a prohledáte to později, záleží na vás. Pokud najdete něco nevhodně otočené, stiskněte ‚R‘ a otočte si předmět horizontálně nebo vertikálně.

Taky si teď můžete zkontrolovat, kolik vám zbylo nábojů. Pokud máte poloprázdný zásobník, přebít můžete stisknutím ‚R‘. Nic? Pamatujete si, jak jste si před RAIDem měli dát zásobníky do batohu? Tak to je důvod, proč teď nemůžete přebít. Abyste mohli přebíjet, musíte mít zásobníky dostupné, neboli po ruce. Takže si je přesuňte do kapes (pockets) nebo do taktické vesty. Pokud je máte v batohu nebo v kontejneru, nikdy použitím ‚R‘ nepřebijete.

17.thumb.jpg.9ecd1cdeb151585476de8efdae0b0226.jpg

Na předchozím snímku jste viděli mrtvé AI (SCAVS). Scavs můžou mít různou výstroj i výzbroj (brokovnice, pistole, vesty, atd.). Konkrétně tento Scav měl batoh a shodou okolností i náboje do mojí P226. Co si z těl nepřátel vezmete, záleží zcela na vás. Zvláště v online režimu, kde se SCAVS objevují ve vlnách a v lokaci je s vámi i několik dalších hráčů, je škoda nechat něco jen tak válet.

18.thumb.jpg.3b2557b94f14088165c4a38e99381bca.jpg

Pokud budete pokračovat dál po silnici, dojdete ke křižovatce. Zde se rozhodněte, zda půjdete po nezpevněné cestě, do leva, k ubytovacímu zařízení, nebo můžete pokračovat po asfaltce k exitu. Na obou místech se budete muset prostřílet přes SCAVS. Pro účely tohoto průvodce budeme dále postupovat přímo k jednomu z exitů z lokace.

19.thumb.jpg.08412485240f9ac2bccd4a6bf8f6c201.jpg

Když budete pokračovat po silnici, dojdete nakonec k železničnímu viaduktu.  Pokud vyrazíte doprava, dostanete se do výhodné, vyvýšené pozice před benzínovou čerpací stanicí a současně tím projdete další část lokace k exitu. Buďte opatrní, po pravé straně, se objevují Scavové a mohou po vás stříle skrze plot.

Dále pokračujte k benzínce.

20.thumb.jpg.635b6e5ad629c7bcac3d07be2fc00b56.jpg

Tato benzínka je místem kudy velice často prochází hlídky Scavs. Dávejte pozor a raději ji obejděte.

21.thumb.jpg.6a2ff765d42386986f31b81889dc3d16.jpg

Jakmile projdete kolem benzínky a dostanete se na silnici za ní, držte se po pravé straně u zdi, dokud nedojdete k místu kde je zeď povalená a dá se dostat do areálu za ní. Za zdí jdete hned doprava. Pozor na Scavs kolem vrátnice.

22.thumb.jpg.ff9b878461156e09552b5234b018bdd6.jpg

Držte se poblíž brány, mrkněte se do skladišť, nebo jděte podél stěny po pravici. Až se dostanete se na prostranství, s různými trubkami, betonovými deskami a dalšími stavebními materiálem. Projděte kolem a jděte hlouběji do areálu, dokud nenajdete cestu, která vede k převrácenému železničnímu vagónu.

23.thumb.jpg.373a240fa8b4b0af09243cb57158b195.jpg

Vyjděte po rampě na převrácený vagón a pokračujte na viadukt, ze kterého uvidíte na další čerpací stanici.

24.thumb.jpg.b942ec6dc022bbd58c4eae3cbe14fec0.jpg

Odtud seskočte dolů a jděte do budovy u benzínky. V zadní části budovy jsou dveře.

25.thumb.jpg.40074891095b61e55a34130467ec971b.jpg

Projděte dveřmi, otevřete mříž a hledejte dveře, které vypadají jako by vedli do atomového bunkru. Postavte se k nim co nejblíž a do 10 vteřin proběhne extrakce z lokace.

26.thumb.jpg.a0fd2f1433f41453b8153585f03f4f3e.jpg

Gratulujeme! Pokud jste se dostali až sem, tak jste právě přežili svůj první RAID. Pokud ne, nevadí, o nic jste nepřišli a příště si dáte víc pozor.

Tak a teď už víte, o co jde a co se od vás čeká. Je na čase stát se legendou Escape from Tarkov.

 

-Rady pro pokročilé-

Pokud chcete zažít pravou atmosféru EFT, musíte jít do online RAIDu. Online RAIDy jsou od offline hry rozdílné. Na mapě s vámi nejsou jen AI, ale i několik hráčů, kteří přišli také jako vy pro kořist.

Ve EFT není zaveden systém karmy (zatím), to dělá ze hry v současné době v podstatě KOS shooter (Kill on signt – střílíte na vše, co se pohne) s prvky survivalu. Vezměte s sebou kamaráda, nebo jděte sólo a vyzkoušejte si opravdu tuhý boj.

Existuje několik způsobů, jak provést úspěšný RAID. Řekneme si pár základní rad.

1- Balistická ochrana. V EFT je implementovaná fungující balistika střel. Takže pečlivě vybírejte typ střeliva, jelikož průrazné náboje (AP-Armor piercing) způsobují, těžce obrněným cílům, největší poškození. Prozkoumejte jednotlivé druhy střeliva a ujasněte si, jaké střelivo je pro váš následující RAID nejvhodnější. S těžkou balistickou vestou a helmou se vaše šance na přežití v raidu zvýší o 70%.

1b- Nebo si vezměte jen nůž/sekeru a uvidíme, co dokážete. Možná se vám povede získat zbraň z mrtvého SCAVa a se štěstím pak sejmete hráče a seberete mu jeho výstroj. Nebylo by to poprvé, ačkoli obtížnost hry se tímto stylem zvedne asi tak 10x.

2- Ergonomie je důležitá. Ergonomie zbraně souvisí pohodlným držení zbraně i střelbu. Pozitivně ovlivňuje zpětný ráz, přesnost střelby při chůzi a i na rychlost jakou dokážete zpětný ráz kompenzovat. Když upravujete zbraň, myslete na to, že ne vždy je šedesátiranej zásobník výhodou, např. v kombinaci s konstrukcí DMR (puška). Nezapomínejte si přečíst popis každé součástky zbraně a sledujete graf ergonomie.

3- Sestavte tým. Co víc dodat? Posbírejte 2 nebo 3 kamarády a uvidíte, že je vše mnohem jednodušší a zábavnější. EFT je vytvořeno hlavně pro kooperující týmy.

4- Naučte se mapu. Dokonce, i kdybyste měli chodit offline, nebo si vytisknout mapu z fóra. Přesná a srozumitelně podaná informace o vaší poloze, nebo poloze nepřítele, vám může zachránit život.

5- Granáty! Dokážou udělat pořádnou paseku. Opravdu. Nic vám v EFT nezlepší víc náladu, než dobře hozený granát do místnosti s nepřítelem.

6- Vnímejte zvuky z okolí! Dost často vás upozorní na pohyb nepřítele jeho rychlé kroky. Pokud budete chodit pomalu, máte větší šanci nepřítele překvapit.

7- Ztráty výstroje a výzbroje se nebojte. Když přijde UPDATE, bude i WIPE, takže vám herní účty stejně resetujeme do počátečního stavu. V této fázi vývoje hry, to bude velice časté. Takže si vše vyzkoušejte, ať zjistíte, co vám nejlépe sedne. A hrajte s tím, co máte, dokud to máte.

8- Využívejte přirozené kryt a miřte přes mířidla. Toto není Call of duty. Střelbou při běhu můžete někoho překvapit, ale nic netrefíte. Pořádně zamiřte, stiskněte SHIFT, abyste zadrželi dech a vystřelte.

9 – Myslete na vzdálenost. Můžete si držet odstup a střílet z dálky, nebo nechat cíl přiblížit, ale než vystřílíte, musíte si být jistý, že cíl zasáhnete. Proč střílet na 100 m s pevnými mířidly? Proč chodit s optikou se čtyřnásobným zvětšením v budově? Buďte chytří a uspějete.

10- Se Salewou na věčný časy (Salwa je velká lékárnička). Opravdu. Mějte ji vždy u sebe. Nejenom, že s ní ošetříte jakékoli zranění, ale také zabírá jen dva sloty inventáři. Noste jí v kontejneru a s ošetřením zranění nebudete mít nikdy problém.

 

-Jak sehnat peníze-

Je tu několik způsobů jak vydělat peníze. Vběhnete do mapy, co nejrychleji posbíráte maximu, co uneste a utečete do exitu. Můžete jít úplně na lehko a dávat věci do kontejneru, odkud už vám je nikdo nesebere, i když vás zabijí. Nebo si vezměte největší batoh a nacpete vše do něj. Ale byla by ho škoda.

Rozdíl mezi online a offline RAIDem je v tom, že v offline se nic (ani expy, ani předměty) do vašeho profilu neuloží, ale tím pádem ani nic neztratíte. Na druhou stranu, během online RAIDu můžete vydělat 50-60 tis. rublů za předměty rozhozený po mapě, plus 150-200 tis. za výzbroj a výstroj padlých hráčů. Záleží na vaší znalosti cen u obchodníků, jelikož ne každý vám nabídne nejvyšší výkupní cenu. Ale v online hře můžete také o všechno přijít. Štěstěna je zde opravu vrtkavá.

-Upravování zbraní-

Nebudu zabíhat do podrobností, protože je spousta věcí, na které přijdete sami. Ale to nejdůležitější je přečíst si popis u jednotlivých předmětů, co nepochopíte vyhledat si na googlu a pak ve hře vyzkoušet. Pokud máte nějaké zkušenosti se zbraněmi, určitě to pro vás bude snadnější a rychleji pochopíte náš systém.

-Pár slovo na závěr-

Prozatím to je všechno, co vám mohu nabídnout. Uvědomte si prosím, že zkoumání a objevování věcí je zábavnou součást samotné hry. Takže jsem záměrně nechodil do podrobností o tom, kde co najdete, abych vás nepřipravil o požitek ze hry. Jsou zde také další dvě mapy – Factory (továrna – menší a interierová mapa) a Woods (lesy – rozsáhlá zalesněná oblast). Vyzkoušejte je během RAIDu a bavte se. Každá mapa má několik exitů a k některým budete potřebovat klíč. Nejlepší je opravdu na poprvé prozkoumat mapu offline bez AI a až pak jít do online RAIDu.

Doufám, že si užijete Escape from Tarkov stejně jako já.

Hodně štěstí! Budete ho potřebovat.

2

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
*
Password generation